Ünlüler ve Diyetleri

Bizler diyetin kişiye özel olması gerektiğinden, herkesin metabolizma hızının aynı olamayacağından, hepimizin zevk ve yaşam şartlarının farklı olduğundan bahsediyor da olsak, ünlüler uyguladıkları doğru veya yanlış diyetleri dergi ve televizyon yoluyla sizlerle paylaştığında bu durum kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor. O kadar çeşitli ve sıkı yöntemler uygulanıyor ki bunlardan birini seçmek bile zor bir durumken bir de doğru olanı seçmek imkansız oluyor. Bu yazıda diyetin kişiye özel oluşu gerçeğinden bağımsız bir şekilde olaya yaklaşarak, doğru ve yanlışlar üzerinden giderek bir sonuca varmaya çalışacağız. İşte ilk örneğimiz;

Bazılarımızın ‘bak şu konuşana’ filminden, bazılarımızınsa ‘cheers’ adlı diziden tanıdığı ‘balık etli’ yıldız Kirstie Ellie sürekli değişen kilolarıyla da biliniyor. Ünlü yıldız çok hızlı kilo vermesi gerektiğinde, tam 2 gün yemek yemeği kesip sadece bitki çayları içiyormuş. Ancak kaçırdığı şey şu ki; aç kalarak yapılan diyetlerde kayıp yağdan değil kas ve sudan oluyor, bu durumsa verilen kiloların kalıcı olmamasına, dahası, yalancı bir kayıp olduğundan istenen incelmenin fark edilmemesine, sadece çökmüş bir yüz ve yorgun bir bedenle yetinmek zorunda kalmaya neden oluyor. Zaten son dizisinde hiç olmadığı kadar kilolu bir halde gördüğümüz yıldız uyguladığı diyet hatalarının canlı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Jennifer Aniston, kilo vermek istediğinde yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetler uyguluyormuş. Bu diyetlerin enerji içeriği %40 karbonhidrat, %30 protein, ve %30 yağdan oluşuyormuş ki dengeli bir diyette %55-60 karbonhidrat ve %15 protein alımı gereklidir. Zone ve Atkins diyetleri ile aynı mantığa sahip bu diyette yapılan hata; protein ve yağların gereğinden fazla alımıyla vücut yağ oranının artması ihtimalidir. Ki bu durum yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları risklerine yaklaşmaktan başka bir seçenek sunmuyor bizlere..

Drew Barrymore ise organik vegan bir diyet uyguluyormuş. Yani et ve balıktan başka, hayvansal hiçbir gıda tüketmiyormuş- yani yumurta, süt, krema ve diğer süt ürünlerine diyetinde yer vermiyormuş. Aynı zamanda hiçbir katkı maddesi, koruyucu madde ve hiçbir genetik değişim geçirmemiş bitkiler seçmeye dikkat ediyormuş. Organik gıdalardan oluşmuş bir diyete itirazımız olmasa da, vegan oluşu nedeniyle yumurta ve süt ürünlerinden uzak kalıyor olması yıldızı ana protein kaynaklarından uzak tutuyor. Öyle ki yumurta gibi bir örnek protein ve süt gibi kalsiyumdan zengin bir protein kaynağının yokluğu hem sağlığı hem de sağlıklı bir biçimde kilo kaybetmesi açısından sorunlara yol açabilir. Kemik yapısının korunması ve ileriki yaşlarda osteoporozu engellenmesi için başlıca kalsiyum kaynakları olan süt ve süt ürünlerine mutlaka diyette yer verilmelidir. Hele ki bir de kalsiyumun kilo kaybında etkili olduğu ve yumurtanın tok tutucu etkisiyle kahvaltıda tüketildiğinde günlük besin alımını azalttığı gibi gerçekler söz konusuyken.. Yalnız önemli olan nokta süt ve süt ürünlerinde light olanları tercih ederek doymuş yağ alımını azaltırken, olası yararlardan da uzak kalmamaktır.

‘Başka gün öl’ filminin Bond kızı Halle Berry nin zayıflama sırrıysa şimdiye kadar bahsettiğimiz yöntemlerden çok daha farklı ve taktire değer.. Kendine koyduğu birinci kural şekeri kesmekmiş. Bu ihtiyacını doğal ve sağlıklı yollardan yani sebze ve meyveden aldığını söyleyen yıldız rafine şekeri ise hiç kullanmıyormuş. İkinci kuralsa kızartma yiyecekleri kesmek, üçüncü kuralıysa evde yemek yemekmiş. Böylece restoranda yemek yemektense, evde yiyerek tüketimi çok daha kolay kontrol altında tutabiliyormuş. Son olarak da akşam 7 den sonra yemek yemeyen yıldız aslında diyete girmeden, sağlıklı yaşama ve beslenmeyi alışkanlık haline getirerek de kilo kaybedebileceğinin, daha önemlisi bu şekilde beslenerek zaten kilo problemi yaşanmayacağının başarılı bir örneği…

Jamie Lee Curtis ise yağı diyetinden tamamen çıkarmış. Sadece taze sebzelerle beslenen yıldızın hatası; vücuda gerekli olan yağı vermediğimizde bunu telafi için kendisinin yağ yapımına başlayacak olmasıdır. Ayrıca, sağlığımız için önemli etkilere sahip omega-3, omega-9 ve omega -6 gibi doymamış yağ asitlerinin de önerilen ölçülerde alınması gerekmektedir.

Spice Girls den tanıdığımız Geri Halliwell ise balıketli halinden aniden bir ciddi kilo kaybıyla çok zayıf kategorisine girerek herkesi şaşırtmıştı. Karbonhidratın azaltıldığı, hamur işleri ve şekerin kesildiği bir diyet uygulayan yıldız, aşırı derecede spor yaparak bu forma ulaşmış. Ancak yetersiz beslenme ve aşırı sporun götürdüklerini telafi için vitamin iğneleriyle takviye yapılması gerekmiş. Aldığı sonuçlara hepimiz şahidiz, aşırı zayıf ve aşırı kaslı bir vücut hangimizin istekleri arasında bu tartışmaya açık bir konu.. Ayrıca bu yoğunlukta sporun sağlığa olan zararları, bırakıldığında çok dengesiz bir biçimde alınacak kilolar ve pek de hoş olmayan görüntüsü hesaba katıldığında bu tür bir diyeti uygulamak isteyeceğinizi sanmıyoruz.

Angelina Jolie ise yüksek karbonhidrat, yüksek protein ve düşük yağ içeriğine sahip diyetler uyguluyormuş. Ayrıca sıkı bir egzersiz programı da varmış. Karbonhidratlar egzersiz için gerekli enerjiyi sağlarken, proteinin de kas yapısını koruduğunu söyleyen yıldız ayrıca, gün içinde 5 kez küçük öğünler yemeye çalışıyormuş. Yağdan kısıtlı beslenmek gerçekten de diyette istenen sonuçlar verebilen doğru bir harekettir. Sadece aşırı yağlı yemeklerden, yağlı süt ve süt ürünlerinden, mayonez, krema, yağlı soslardan uzak durularak bile sağlıklı bir kilo kaybı sağlanabilir. Bunun yanında günlük enerjinin çoğunun karbonhidratlardan alınması da istenen bir davranıştır. Az ve sık öğünlerinse metabolizmayı çalıştıran, aşırı acıkmayı önleyen etkisini hepimiz artık biliyoruz.

‘Friends’ dizisinin yıldızı Lisa Kudrow ise kafasının içinde ona ne zaman yemeyi bırakması gerektiğini söyleyen bir ses olduğunu iddia ediyormuş. Bu ses aslında onun günlük gıda ihtiyacı konusunda kendisine karşı dürüst olma yöntemidir ki, bu bütün diyet yapanların amacı olmalıdır. Ünlü yıldız diyetinde kendini belli gıdalarla sınırlamıyor, ama bazı şekerleme ve çikolataları yemiyormuş. Yani aslında aşırıya kaçmadan, her besinden makul miktarlarda yiyerek ve doğru seçimleri yaparak formda kalmak mümkün.. Bazı çikolata ve tatlıların diğerlerinden daha kalorili olduğu, daha da önemlisi bazılarının yağ içeriği açısından daha zengin olduğu da bir gerçek. Öyleyse nerde durmak gerektiğini bilmek ve isteklerimizi iyi bir gözlemci olarak daha düşük kalorili ve yağ içerikli tatlılardan yana kullanmak doğru bir davranış olacaktır.

Jennifer Lopez ise az ve sık öğünler tüketiyormuş. Enerjisini yüksek tutmak ve açlık krizlerinden uzak durmak için günde 8 kez mini öğünler yediğini söyleyen yıldız, gerçekten de sıkı ve dönem dönem tekrarlanan diyetler yerine beslenme düzenini bu temele oturtarak çok doğru hareket ediyor. Böylece çok acıkmaya fırsat bırakmadan küçük öğünlerle günlük besin alımını gerçekleştiriyor. Ayrıca vücuda besin verdikçe, bu besinleri yakmak için enerji harcanmasını artıyor, yani başka bir deyişle metabolizmayı hızlandırıyor.

Sophia Loren için makarna, peynir, sebze ve meyve vazgeçilmezler arasındayken, abur cubur, alkol ve sigara yasaklanmış durumda. Çok doğru seçimler yaptığını söyleyebileceğimiz ünlü yıldız, makarna, sebze ve meyve gibi doğru karbonhidrat kaynaklarına diyetinde yer vererek enerji ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca kompleks karbonhidratların tok tutan etkisinden de faydalanıyor. Gereksiz enerji kaynakları olan tatlı ve şekerlemelerden uzak durarak saf şeker alımını durduruyor ve böylece kan şekerinde düzensizliklere yol açarak çabuk acıkmayı önlüyor. Alkol ve sigaradan uzak duraraksa hem sağlığı hem de diyeti için doğru bir davranışta bulunuyor.

Gwyneth Paltrow ise %60 ı tam tahıllardan kahverengi pirinç ve bakliyat, gerisi sebze ve balıktan oluşan makrobiyotik diyet uyguluyormuş. Bu diyette et ve süt ürünleri, işlenmiş gıdalar, alkol ve kafein yasaktır, olumlu yönleri olmasının yanında, bu diyet kırmızı et gibi önemli bir protein, demir ve B12 kaynağından, süt ürünleri gibi zengin bir protein ve kalsiyum kaynağından fakir oluşuyla olumsuz yönlere sahip. Ancak yüksek posa içerikli kahverengi pirinç, kuru baklagil ve sebze ile, omega 3 ten zengin iyi bir protein kaynağı olan balık içeriğiyle oldukça doğru seçimler de içeriyor.

İşte sizlere hem olumlu hem de olumsuz yanlarıyla ünlü diyetleri.. Doğru ve yanlışların ayırtına varmış bir şekilde, size özel ve istenen sonuçları alabileceğiniz bir diyet için lütfen bir uzmana başvurun ve medyanın yanıltıcı gücünden etkilenmeyin.

Ünlüler ve Diyetleri