Şizofreni ve Beslenme

Birçok hastalığın beslenmeyle olan alakası veya obezitenin hastalıklar üzerine etkileri artık biliniyor. Bu konuda yapılan araştırmalar hemen hemen tüm sağlık problemlerinin obeziteyle yakın veya uzaktan ilgisi olduğunu, obezitenin bir sonucu veya hastalık nedeniyle obezite riskinin arttığını gösteriyor.

Yapılan araştırmalardan birinde elde edilen bulgular şizofreni hastalarının %63 ünün, bipolar bozukluğu olan hastaların ise %68 inin kilolu veya obezlerden oluştuğunu gösteriyor. Yani çoğunluğun obez veya kilolu insanlardan oluşuyor olması bu hastalığın kişide yarattığı biyokimyasal veya psikolojik bir sonucu olabiliyor. Yine bu araştırmalarda obezlerin daha çok kadın ve çok sayıda psikiyatrik ilaç alan kişiler olduğunun belirlenmiş olması aslında bu düşünceyi doğrular nitelikte… Kadınların erkelere göre daha hassas oluşu, belirli dönemler öncesi duygu karmaşaları ve hormonal düzenin değişime erkeklerden daha fazla uğraması bir sebep olabiliyor. Aynı zamanda bazı antidepresan ve psikiyatrik ilaçların da kilo aldırma veya kan yağlarında artışa sebep olma gibi etkileri de bulunuyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda obezitenin genellikle fiziksel etkileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmadaysa duygusal ve psikososyal yanlar da ele alınmıştır. Sonuçlarda açık bir şekilde görülmektedir ki obezitenin psikolojik bozukluğu olan hastalarda hastalığı daha kötüye götürebilecek etkileri bulunmakta... Obezite zaten yeterince ağır olan bu hastalığa binen bir yük konumundadır. Şizofren ve bipolar hastaların kilo alma konusunda strese girmeleri bu zorluğu daha da zorlaştıran bir durumdur. Yapılan bu araştırmada da gösterildiği üzere, kendine güven, cinsel hayat ve iş hayatı konularında obez bireylerin, normal kilolu, kilo kaybetme programını sürdüren ve yaşam tarzı değişimine giden kişilere göre daha fazla eksikleri söz konusu… Tüm bunlar şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının, özellikle ideal kilonun üstünde iseler doğru beslenme alışkanlığı edinmek adına bir uzmandan yardım almaları gerektiğini açıkça göstermektedir. Aksi takdirde bir kısır döngü şeklini alacak olan bu durum olumsuzların büyümesine neden olabilmektedir.

Şizofrenide beslenme düzeninin ayarlanması ve artmaya meyilli ağırlığın engellenmesi yanında bazı yiyecek ve içeceklerin tüketimleri de hastalığın gidişini etkileyebilir. Alkol, kahve, et ve şekerin mümkün olduğunca minimuma indirilmesi, Omega-3 yağ asidinden zengin balık, ceviz gibi besinlerin, B3, B6 Vitamini ve C-Vitamini içeren besinlerin tüketiminin arttırılması yararlı etkiler gösterebilir. Lütfen psikolojik rahatsızlıklarınızın tedavisinde ilaç desteği yanında beslenmenize de özen gösterin, böylece ideal kilonuza yakın olmanın verdiği kendine güven duygusu ve rahatlığın yanında hastalığın gidişatının da iyi yönde ilerlemesi sağlanmış olacaktır.

Şizofreni ve Beslenme