Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, kalsiyum eksikliği sonucu kemiklerde zayıflama ve kırık riskinin arttığı, özellikle yaşlı bireylerde rastlanan bir durumdur. Menapoz sonrası dönem, erken menapoz durumu, düşük kemik mineral yoğunluğu, erkeklerde düşük testosteron düzeyleri, küçük ve ince iskelet yapısı, kalıtım, süt ve süt ürünlerinin yetersiz tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite, yeme davranış bozuklukları, sigara ve alkol tüketimi ile kemik mineral yoğunluğunu azaltan bazı ilaçların kullanımı (glikokortikoid, antikonvülsan, antikoagülan, antiasitlergibi) osteoporoz riskini arttırmaktadır.

Osteoporoz oluşumunu önlemek için; öncelikle zengin kalsiyum kaynakları olan süt ve süt ürünleri yanında diğer besin gruplarından da yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni sağlanmalıdır. Bunun yanında iyi bir potasyum ve magnezyum kaynağı olan sebze ve meyvelerin tüketimi de kemik mineral yoğunluğunu korumada etkilidir. Bunların yanında çinko (et, peynir, süt, yumurta, fındık, ceviz, bulgur, kuru baklagiller, mantar), bakır (organ etleri, fındık, fıstık, kuru baklagiller, balık, yumurta, yeşil sebzeler) ve K vitamini (yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, balık) de kemik mineralizasyonunda etkilidir. Kuru baklagillerden de özellikle soyada bulunan östrojen benzeri maddelerin osteoporoza karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır. Balık da içerdiği elzem yağ asitleri sayesinde kemik sağlığını geliştirici etki gösterir.

Ayrıca, aşırı ölçüde tuz, şeker ve kafein tüketimi idrarda kalsiyum ve magnezyum atımını arttıracağından alımları sınırlanmalıdır. Doymuş yağ tüketimi de azaltılarak, yüksek tüketimin neden olacağı kalsiyum ve magnezyumun bağırsaklardan yetersiz emilimi engellenmelidir.

Tüm bu beslenme önlemlerinin yanında fiziksel aktivite çok önemli bir yere sahiptir. Gençlik döneminde yapılan fiziksel aktivite kemik kütlesini arttırıcı, yaşlılıktaysa kemik kaybını önleyici etki gösterir. Bu nedenle gerekli besin öğeleri, vitamin ve minerallerden zengin bir diyet, fiziksel aktiviteyle desteklenerek osteoporozun önlenmesi sağlanabilir.

Osteoporoz Nedir?