Menapozda Beslenme

Menapoz aslında hepimizin bildiği gibi, bir hastalık değil, yalnızca kadınların hayatında yaşanması gereken dönemlerinden birisi. Fazla kilosu olan kadınlarda daha erken görülmekle beraber, genellikle 48-55 yaşları arasında karşılaşılan menapoz kendini sinirlilik, ateş basmaları, duygusal değişimler, baş ağrıları, depresyon, kilo durumunda değişimler şeklinde gösterirken, yanlış beslenme, hareketsizlik ve stres ise bu durumların artmasına sebep olabilir. Bu dönemde metabolizmanın yavaşlamasıyla azalan enerji harcanması, hızlı bir şekilde kilo alımının başlıca sebeplerindendir. 30 lu yaşlarda tüketilenlerle aynı miktarda besin tüketilmesine rağmen kilo alımının gerçekleşmesi de bu nedendendir. Ayrıca östrojen düzeyindeki azalmayla LDL kolesterolün artışı ve bu dönemdeki şişmanlık nedeniyle Tip 2 diyabet ve meme kanseri riskleri söz konusudur. Tüm bu nedenlerden dolayı menopozdaki kadınların vücut ağırlıklarını mutlaka kabul edilir bir ölçüde tutmaları gerekmektedir. Ayrıca gerekli vitamin ve minerallere dikkat ederken, bazı yiyecek ve içeceklerden de uzak durmak da önemlidir. İşte menapoz döneminde uyulması gereken bazı önemli noktalar;

  • Bunun için öncelikle öğün sayınızı arttırarak yavaşlayan metabolizma hızınızı harekete geçirmeniz gerekiyor.
  • Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve fındık, badem gibi yağlı tohumlarsa, bu dönemde artan kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.
  • D vitamini de kalsiyum kullanımını arttırdığından fırsat buldukça güneş ışığı almak, kış günlerindeyse gerekli görülürse ek D vitamini almak doğru olacaktır.
  • Tuz, turşu ve zeytin gibi sodyum içeriği yüksek besinlerin fazla tüketilmemesi, hormonal değişimlerle vücut ödem yapmaya daha meyilli olduğundan önemlidir.
  • Kolesterolün yükselmesinin mümkün olduğu bu dönemde; kırmızı etin sınırlandırılması, yağ oranı düşük süt yoğurt peynir grubu besinlere yer verilmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca ateş basmalarına karşı; kahve, çay, alkol, sigara ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak da yararlı olacaktır.
  • Egzersiz ise, hem metabolizmanın hızlanmasında etkili olacak hem de kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayarak bu dönemin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır.
Menapozda Beslenme