Light Ürünler

Diyet yapanlar için hem çok mantıklı hem de lezzetli bir seçenek diyet ürünler.. Azaltılmış yağ oranları, şeker ilavesiz oluşları, yüksek lif içerikleri bu yiyecekleri olumlu hale getiren birkaç etken sadece. Ara öğünlerde diyetisyeninizin önerdiği miktarlarda tüketilen diyet ürünler gerçekten de benzer ürünlere göre çok daha masum kalıyor ve bu da onları tercih sebebi yapıyor. Ayrıca yüksek lif içeren bisküviler, aynen diğer posa kaynakları gibi bağırsakların çalışmasını olumlu etkilemek yanında birçok hastalığa karşı koruyucu rol de üstleniyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki bu tür ürünlerin light oluşu ne yazık ki ne kadar tüketilirlerse tüketilsinler kilo aldırmayacakları anlamına gelmiyor. Light olduğunu düşünerek yapılacak fazla miktarda tüketim her besinde olduğu gibi kilo alımına yol açacaktır. Öyle ki, yarım paket diyet bisküvi tükettiğinizde 1 dilim ekmek tükettiğinizde aldığınız kaloriyi alırsınız, zaten düşük kalorili diyerek 2 paket bisküvi tüketmeniz 4 dilim ekmek anlamına gelir ki bu da yaklaşık 300kkal etmektedir. Lütfen miktarların asıl önemli nokta olduğunu, mucizevi, iyi veya kötü yiyecek olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Yararlı olduğunu belirttiğimiz birçok yiyecek ve içeceğin istenen miktarın üstünde tüketildiklerinde zararlı hale bile gelebileceğini unutmayın.

Bir diğer nokta da diyabet hastaları için üretilmiş veya düşük/sıfır kalori içeriğini şeker yerine tatlandırıcı kullanarak sağlayan ürünlerdir. Tatlandırıcı içeren bu ürünler, enerji açısından referans ürünlere kıyasla oldukça düşük olsalar da tatlandırıcıların uzun vadede etkilerinin bilinmeyişi bizleri şüpheye düşürmektedir. Ayrıca fazla miktarlarda tatlandırıcı içeren yiyecek veya içeceklerin tüketimiyle görülmesi olası ishal, bağırsak problemleri gibi durumlar da söz konusudur.

Öyleyse diyet ürünler konusunda daha bilinçli davranmaya çalışmak gerekiyor. Zaten kalorisi düşük diye tüketimi abartmak hem istenen durumun tam tersine kilo kazanımına hem de sağlık risklerine neden olabilir. Bu nedenlerle daha tüketimde miktarlar konusunda dikkatli olmak, etiket okumayı öğrenmek, ürünler arasında kıyas yaparak hem enerji hem yağ içeriği açısından daha uygun olanı seçmek tüketici olarak yapmanız gereken başlıca davranışlar arasında yer alıyor.

Light Ürünler