Kuru Meyveler

Kuru meyveler çoğu zaman kurtarıcı rolündedirler; dışarıda, okulda, işte taşınma ve tüketilme kolaylığıyla ara öğünlerin vazgeçilmezi olurlar. Sadece pratik bir seçim olmakla da kalmayıp besin değeri açısından da zengindirler. Özellikle demir içerikleriyle diğer meyvelerden ayırt edilirler, ancak kurutma nedeniyle içerdikleri C vitaminini büyük ölçüde kaybetmişlerdir. Demir içeren diğer besinler gibi kuru meyvelerin de kan yapıcı özellikleri büyüktür.

  • Kuru meyvelerden özellikle kuru üzüm antioksidan kapasitesiyle diğerlerinden ayrılır.
  • Kuru kayısıysa, özellikle sindirim faaliyetleri üzerindeki olumlu etkileriyle öne çıkar. Bunun yanında, içeriğindeki A vitaminiyle antioksidan özelliğinin yanında, cilt ve görme fonksiyonlarında da etkilidir. Kayısının lifli bir besin olması ve kurutulduğunda daha yoğun bir hal alması ayrıca, kan şekerinin düzenlenmesinde ve kansere karşı korunmada etkindir.
  • Kuru erikse; sinir sistemine katkıları olan B grubu vitaminlerin yanında A, C ve E vitaminleri içermesiyle de güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yine lifli oluşuyla bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.
  • Kuru incirse diğerlerine oranla daha yüksek olan enerji değeriyle daha çok kilo almak isteyenlerin kurtarıcısı olur.

Öyleyse, kilo almak veya kaybetmek isteyelim, kuru meyveleri çantamızdan eksik etmiyor ve ara öğünleri en iyi şekilde doldururken, sağlığa olan katkılarından da mahrum kalmıyoruz..

Kuru Meyveler