Hipotiroidi Nedir?

Hipotiroidi, tiroid hormonlarının düşük olmasından kaynaklanan bir durumdur. Hipotiroidinin üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen belirtisi adet düzensizliğidir. T3 ve T4 hormonları gerek diğer hormonların yapımında, gerek hücre büyümesi ve çoğalmasında metabolizmanın normal işlemesi açısından vazgeçilmez hormonlar olduğundan, hipotiroidi durumunda yavaşlayan metabolizmayla kilo alımının görülmesi muhtemeldir. Ayrıca, soğuğa tahammülsüzlük, zihinsel işlevlerin yavaşlaması, kolay yorulma, nabzın yavaşlaması, göz kapağında ödem, ciltte kuruluk gibi durumlar da bulgular arasındadır. Bu durumda mutlaka;

  • Uzman bir doktor kontrolünde ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir.
  • Brokoli, turp, lahana, karnabahar, hardal, yer fıstığı, mantar, bira mayası ve şalgam gibi tiroid hormonlarının çalışmasını yavaşlatan besinlerin tüketiminde sınırlamalar önerilir.
  • Yeterli miktarda iyotlu tuz tüketimi durumu düzeltmese de iyileştirmeye katkıda bulunabilir. Ancak tüketilen tuz miktarının, kullanılan ilaçlara göre doktorunuz tarafından belirlenmesi gerekmektedir.
  • Soya ürünleri tüketimi de kullanılan ilaçların emiliminde sorun yaratabilir.
  • Yavaşlayan metabolizmanın hızlandırılmasında en güçlü silah olan egzersizi de hayatınıza sokmanız faydalı olacaktır. Böylece tiroid bezi salgısının ve salgılanan tiroid hormonuna karşı doku duyarlılığının artması da sağlanabilir.
  • Ek olarak, zaten sağlıklı beslenmenin gerekleri olan az ve sık öğünler ile sıvı tüketiminin arttırılması da metabolizma hızına katkısı olan davranışlardır.
Hipotiroidi Nedir?