Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gebelik döneminde başlayan ve gebeliğin 25. haftası sırasında tanı konulan çeşitli derecelerdeki glikoz intoleransına gestasyonel diyabet adı verilir. Bu durum gebelerin yaklaşık %1-3 ünde görülmektedir. Şişman kadınlar, ailesinde diyabet öyküsü olanlar, nedeni olmadan düşük ve ölü doğum öyküsü olanlar, doğum ağırlığı 4500 kg üstünde bebek doğuranlar, bir önceki gebeliğinde gestasyonel diyabeti olanlar, anomalili bebek doğuranlar, hipertansiyon veya hiperlipidemisi olanlar, yaşı 30’ un üzerinde olanlar riskli gebeler arasındadır.

Tedavi edilmeyen veya kontrol altına alınmamış gestasyonel diyabet durumunda bebekte; doğum ağırlığı ve vücut yağ miktarı yüksek bebek doğumu, doğumdan sonra düşük kan şekeri ve nefes alma problemleri varlığı söz konusudur.

Annedeyse bu durum kendini; gebelik boyunca yüksek kan şekeri, doğum ağırlığı yüksek bebek doğumu ve sezeryan doğum gerekliliği gibi durumlarla gösterir. Gebeliğin sonlanmasıyla gestasyonel diyabet de ortadan kalkar. Ancak; ilerleyen yıllarda Tip 2 diyabetle karşılaşma riskinin artacağı da unutulmamalıdır. Tekrar hamile kalma durumundaysa gestasyonel diyabet riski devam edecektir.

Gestasyonel diyabet tedavisinde amaç; kan glukozunuzu dengelemek ve normal aralıkta tutmaktır. Öğün planı, fiziksel aktivite ve gerekli bulunursa insülin kullanımıyla gebelerde kolaylıkla bu sorunun çözülmesi sağlanabilir.

Öğünler planlanırken dikkat edilmesi gereken durumlar; doğru besinlerin, doğru miktarlarda, doğru zamanlarda tüketiminin sağlanmasıdır. Ayrıca tatlı yiyeceklerin sınırlanması, ara öğünlerin aksatılmaması, karbonhidratların tüketimine dikkat edilmesi, karbonhidrat kaynağı olarak meyve, sebze, tam tahıl ürünleri gibi lifli besinlerin tüketilmesi yararlı olacaktır. Bunun yanında, yürümek ve yüzmek de kan şekerinin düzenlenmesinde etkili olan davranışlardır.

Bebeğin doğumundan 6-12 hafta sonra yapılacak kan glukoz testleriyle diyabet durumu değerlendirilir. Çoğu anne için bebeğin doğumuyla diyabet sona erer. Yine de, daha sonrası için Tip 2 Diyabet riski söz konusudur. Bu durumu önlemek için; kabul edilebilir bir kiloya ulaşmak, fiziksel olarak aktif olmak mutlaka olumlu etkiler gösterecektir. Tahılların, meyve ve sebzelerin bol olduğu, yağ ve basit şeker tüketiminin azaltıldığı, sağlıklı ve düzenli bir beslenme planı oluşturarak, düzenli olarak kan şekeri ölçümü yaptırmak ileride Tip 2 diyabet riskini olabildiğince azaltacaktır.

Gestasyonel Diyabet Nedir?