Gece Yeme Sendromu

Gece yeme sendromu yeme bozuklukları arasında en sık rastlananlardan biridir. Kavram olarak bakıldığında gece yemek yemenin çok da endişelenmesi gerekilen bir durum olmadığı düşünülebilir, ancak bu durum yeme bozuklukları adı altında Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza gibi ciddi yeme davranışı bozukluklarıyla aynı grupta yer almaktadır.

Bu yeme davranışı bozukluğunda; sabah iştahsızlığı, akşam hiperfajisi yani günlük kalorinin en azından %50’sinin akşam yemeğinden sonra atıştırmalar ile alınması ve uyku problemleri söz konusudur. Kahvaltı iştahsızlık nedeniyle kalkıldıktan saatler sonra yapılabilir. Bu kişiler haftada en az 3 gece boyunca gecede 1 kez uyanıp yemek yerler. Sık sık gerçekleşen bu uyanmalarda yüksek kalorili besinler, özellikle yüksek karbonhidratlı, tatlı yiyecekler alınır. Hastalığın olağan dışı bir depresyon yapısı içermesi de mümkündür, depresyon sabah minimalken, akşam ve gece artan şekildedir. Kişiler farkında oldukları veya olmadıkları bir stres altındadırlar, zaten yedikleri besinlerin kendilerini daha iyi hissettiren karbonhidratlar olduğu düşünülürse bu durum bir çeşit kendini tedavi etme yöntemi olabilir. Bir de üstüne kişinin gece durduramadığı bu tip yeme şeklinden dolayı duyduğu suçluluk ve utanç da eklenince durum ciddi bir psikolojik boyuta atlayabilir. İlginç olan, bu grup kişilerde yemek ve diyetle ilgili endişeler bulunmamasıdır ki bu yeme bozukluğuna sahip kişilerin büyük bir kısmı da zaten obezdir.

Bu kişilerde diyet tedavisi tek başına etkili olmadığından psikiyatrik tedavi desteği şarttır. Gece yeme bozukluğu, her ne kadar henüz resmi olarak bir yeme bozukluğu olarak belirtilmese de günlük ihtiyacın %50 sinin gece alındığı bir durumun ciddi bir durum olduğu açıktır. Bu gibi şikayetler yaşayan kişilerin bu durumu hafife almayıp bir sağlık uzmanına görünmeleri şarttır.

Gece Yeme Sendromu