Diyet ve Yağ Tüketimi

Diyet diyince aklımıza gelen kısıtlamalar ya tatlı üzerinedir, ya da yağ… Peki diyet yaparken sadece herhangi bir besin grubundan kısıtlama yapmak doğrumudur? Evet kısmen doğrudur, çünkü yapılan araştırmalar sadece yağdan kısıtlı bir diyet bile uygulansa kilo verilebileceği yönünde… Ancak bilinçsiz yapılan bir diyette, örneğin tamamen yağdan kendinizi kısıtladığınız durumda sonuçlar bir süre istediğiniz gibi olsa da sonrası için olumsuzluklarla karşılaşmanız söz konusu… Yağ vücutta neye mi yarıyor? Diyette yeterli yağ almazsak ne olur? Peki, yağ tüketimimizi ne şekilde düzenlemeliyiz? İşte cevaplar;

  • Enerji için karbonhidratlardan sonra en fazla alınması gereken besin öğesi yağlardır. Yetersiz yağ alımı vücudun endojen yağ yapımına giderek kendi kendine yağ üretmesine neden olacaktır.
  • Yağ tüketiminin fazlalığı kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor da olsa omega-3, omega-9 gibi bazı yağ asitleri vücudun mutlaka alması gereken öğelerdendir. Beyin gelişimi ve kolesterolün düşürülmesi gibi önemli katkıları göz ardı edilemez.
  • Yağ gün içinde mutlaka alınması gereken bir besin öğesidir. Ancak ne şekilde aldığımız önemlidir. Katı yağlar, tereyağı gibi doymuş yağlar kullanımını önermediğimiz grup içindedir. Bunun yerine ayçiçeği yağı, zeytinyağı, fındık yağı gibi tercihler yapmak doğru olacaktır.
  • Yağlar, proteinlerden sonra gelen en doyurucu besin öğeleridir. Yağdan fakir bir beslenme, doygunluk hissinizin azalmasına ve belki de daha fazla besin tüketmenize sebep olacaktır.
  • Yağlar mutlaka tüketilmesi gereken bir besin grubudur dedik ancak bu her gün bol yağlı salatalar, yemekler, tereyağları tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Zaten tüketeceğiniz protein içerikli besinlerin çoğunun bileşiminde yağ da bulunmaktadır.
  • Kaloriyi düşürmek adına örneğin salataları yağsız yemek pek doğru bir davranış değildir. Çünkü bazı vitamin ve mineraller sadece yağda çözünerek vücutta kullanılır hale gelirler. 1 tatlı kaşığını aşmayacak miktarda zeytinyağı eklemeniz bu vitaminlerin kullanımının gerçekleşmesini sağlayacaktır.
  • Süt ve süt ürünleri konusundaysa yarım yağlı olanların seçimi uygundur. Çünkü bu gruptan alacağınız, doymuş yağ denen kalp hastalıkları riskini arttıran yağ çeşididir. Ve tüketimi ne kadar azaltılırsa o kadar sağlıklı olacaktır. Böylece kalori alımının da büyük ölçüde azaltılması sağlanacaktır.
Diyet ve Yağ Tüketimi