Diyet ve Reflü İlişkisi

Son zamanların en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri de reflü.. Yemek borusunda oluşan fizyolojik bozukluklar, mide ile ilgili bazı sağlık sorunları ve midenin aşırı dolu olması gibi sebeplerle reflü oluşumu gerçekleşebiliyor. Mide ekşimeleri, boğaza besin tüketiminden sonra acı bir sıvı gelmesi, şişkinlik hissi gibi şikayetlerle karşımıza çıkan reflü, ilerleyen zamanlarda ses kalınlaşmasına, nefes darlığına, öksürüğe, demir eksikliği anemisine, gastrit ve çeşitli barsak hastalıklarına, hatta uzun vadede yemek borusu kanserine neden olabiliyor. Bu durumla başa çıkarken beslenmeye verilen önem işimizi oldukça kolaylaştırıyor. İşte sizlere yardımcı olabilecek birkaç beslenme önerisi;

  • Şişman kişilerde reflüye daha sık rastlanmaktadır. Bu nedenle kilolu bireylerin bir uzman eşliğinde diyet programı uygulaması bu şikayetlerinden kurtulmalarına büyük ölçüde yardımcı olur.
  • Sigara ve alkol kullanımının reflü üzerine olumsuz etkileri tartışılmaz. Sigara ve alkolden mutlaka uzak durulmalıdır.
  • Düzenli ve sık öğünler reflü hastaları için büyük önem taşır. Günde üç ana ve 3 ara öğünden oluşan bir beslenme düzeni şikayetleri azaltacaktır. Ara öğünlerin aksatılmamasıyla, ana öğünlerde fazla besin tüketimi yapılması önlenecek ve midenin aşırı dolmasının önlenmesiyle reflüye hazırlanan zemin ortadan kalkacaktır. Gece yeme sendromu da, reflüyü arttıran etmenlerden bir diğeridir. Akşam yemeklerinin çok geç saatlerde yenmemesi ve gece ağır besinlerin tüketilmemesi duruma yardımcı olacaktır.
  • Reflüsü olan bireylerin, pişirme yöntemlerine de dikkat etmesi gereklidir. Kızartma ve kavurma yerine, haşlama, buğulama ve fırınlama yöntemleri tercih edilmelidir.
  • Koyu çay, kahve, baharatlar, nane, çikolata, sarmısak, soğan gibi besinler, karbonatlı içecekler, domates, turunçgiller ve bazı meyve suları da reflüye neden olabileceklerinden uzak durulması gereken yiyecek ve içeceklerdendir.
  • Ana öğünlerde çok fazla sıvı tüketimi de reflüyü tetikleyebilir. Bu nedenle, içeceklerin tüketimi ana öğünler yerine ara öğünlerde yapılmalıdır.
  • Reflü tedavisinde özellikle yüksek yağ ve protein içeriğinde yiyeceklerin tüketiminden sonra reflü şiddeti artabilmektedir. Kaymak, krema, mayonez, tereyağı, margarin gibi yağlı besinlerden kaçınılmalıdır.
  • Tok karnına egzersiz yapılması da önerilmeyen davranışlardandır. Yemeklerden hemen sonra yatılmaması da dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.
Diyet ve Reflü İlişkisi