Bilinçsiz Egzersiz Zararlı mı?

Fiziksel aktivite ve zayıflama ilişkisi herkes tarafından tartışılan bir konu.. Acaba diyetle birlikte egzersiz yapılmalı mı yoksa yapılmamalı mı? Fiziksel aktivitenin yoğunluk ve sıklığı sağlığımızı nasıl etkiler? Sağlığı geliştirmek adına yapılan egzersiz tehlikeli sonuçlara yol açabilir mi?

Bu sorulara cevap 1980 li yılların başında yapılan gözlemsel bir çalışmayla verilmiş; işleri gereği daha fazla fiziksel aktivitede bulunan postacılarda, daha az fiziksel aktivitede bulunan otobüs şöförlerine göre daha az kalp hastalığı ve diyabet geliştiği belirtilmiştir. Ancak unutmamalıki doğru oranda ve tipte yapılmayan egzersizin faydadan çok zarara yol açması da mümkündür. Özellikle çok ağır yapılan ve sakatlanma riski yaratan egzersizler kardiyovasküler ve osteoartiküler sorunlar yaratabilmektedir. Ani kardiyak ölüm, 30 lu yaşlar öncesinde sağlıklı kişilerde oldukça nadir görülen bir durum olmasına rağmen, jogging yapan erkeklerde bu sıklık daha düşük fiziksel aktiviteler sırasında oluşan kardiak ölüme göre 7 kat daha fazla olduğu yapılan incelemelerde görülmüştür.

Kar küreme gibi egzersizler, kalpteki stresi arttırmakta ve kısa süreli kan basıncı artışlarına yol açmaktadır. Yarışmalı sporlar gibi aşırı heyecan içeren sporlarda da kalp krizi riski, diğerlerine göre daha fazla artmaktadır. Yapılan bir araştırmada, hareketsiz bir hayat yaşayan insanların, çok zorlayıcı bir egzersiz durumunda, dinlenme durumuna göre 107 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski olduğu gösterilmiştir.

Obezite ve tip 2 diyabet sıklıkla birliktelik gösterebilir. Özellikle diyabetik obez hastaların egzersiz programlarına çok daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Kötü metabolik kontrol, kontrol edilemeyen hipertansiyon, retinopati, nöropati, nefropati, dehidratasyon, aşırı sıcak ve soğuk durumlarında diyabetik hastalara egzersiz önerilmemektedir.

Kilo vermek için yapılan aşırı egzersizler, yeme bozukluğunun da bir göstergesi olabilir. Bu durum özellikle yediklerini kusan veya kilo verebilmek için laksatif kullanan kadınlarda daha sıktır. Aşırı egzersiz açlık hissini de baskılayarak bir kısır döngüye yol açmakta ve vücutta ciddi ölçüde protein- enerji yetersizliğine yol açabilmektedir.

Düzenli ve orta derecede fiziksel aktivitenin obezite tedavisindeki yeri çok büyüktür. Ancak, aşırı miktarda ve vücudu zorlayacak egzersiz tiplerinin daha çok zarara yol açabileceği mutlaka akılda tutulmalı ve kişiye özel olarak önerilmelidir. Özellikle sağlık problemi olan kişilerin egzersiz konusunda mutlaka bir uzmana başvurmaları ve bilinçsizce spor yapmamaları gerekmektedir. Sağlık problemi olmayan kişilerdeyse düzenli egzersizin zayıflamaya katkısı büyüktür. Ancak bu fiziksel aktiflik halinin düzenli bir şekilde devam etmesi önemli ve gereklidir. Aksi taktirde bırakılan sporla kaybedilen kiloların alınması kaçınılmazdır.

Bilinçsiz Egzersiz Zararlı mı?