B12 Vitamini ve Sağlık

Sağlıklı olmak ve zinde hissetmek için her türlü vitamin ve mineralden zengin beslenmemiz gerektiğini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi var ki çok büyük bir ihtimalle sizde de eksikliği söz konusu olabilir. Belki de bu nedenle kendinizi yorgun, bitkin hissediyor, dikkatinizi işinize veremiyorsunuz. Bu vitaminin adı B12 ve eksikliğinde düşündüğünüzden çok daha fazla olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu vitamin bağışıklık sisteminde, protein metabolizmasında, sinir sisteminde ve kemik hücrelerinde kan hücrelerinin yapımında görev alıyor. Sinir sistemindeki bozukluklarla pernisiyöz anemi oluşumu en ciddi problem olarak karşımıza çıkıyor. Bacaklarda uyuşma, duyu azalması, unutkanlık, ruhsal bunalım ve kasılmalar da en belirgin özellikler arasında yer alıyor.

Sadece bitkisel kaynaklı besin tüketenlerde, özellikle vejetaryenlerde eksikliğine rastlanabiliyor. Ayrıca besinlerin saklanması ve pişirilmesi sırasında da vitamin eksikliği görülebiliyor. Örneğin ızgara ette sıcaklık ve damlayan su ile, sütte pastorize ve kaynama işlemlerinde, karaciğerin ve balığın pişirildikten sonra suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği oldukça azalmakta... Bunun yanında, emilim bozukluğu hastalıklarında, doğum kontrol hapı ve bazı ilaçların kullanımında, pankreas yetersizliğinde, barsak parazitleri ve bakterileri varlığında da B12 eksikliği görülebiliyor. Protein, folik asit ve A vitamini yetersizliği de B12 emilimini engelleyen faktörler arasında... Tersine aşırı alkol ve fazla C vitamini de emilimi ve kullanımı olumsuz etkileyen etmenlerden…

Peki, tüm bu olumsuz etkilerden uzak durmak için nasıl bir beslenme planı oluşturmalıyız? Bu noktada B12 vitamininden zengin olan başlıca besinleri yani; et, süt, peynir, yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekiyor. Yani hayvansal besinleri… Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık vermek önerilebilir. Ancak süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız, et ürünlerinin de yağsız olanlarından seçilmesi kalp sağlığının da korunması açısından önemlidir. B12 düzeyinizi yükseltmek isterken kolesterolünüzün yükselmesi ve kalp hastalığı riskinizin artması gerçekleşmesini istediğimiz son şey… Öyleyse unutkanlık, dikkat dağınıklığı, halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek daha ciddi problemlerin engellenmesi için B12 den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda 1 mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi yararlı olacaktır.

B12 Vitamini ve Sağlık