Anemi

Demir eksikliği anemisi, vücutta yeteri kadar demir olmadığı zaman karşılaşılan bir durumdur. Demir eksikliği anemisinde kanda oksijen taşıyan hemoglobin düzeyi 11g/dl nin altına düşer. Bu duruma yol açan başlıca nedenler arasında diyetin demir içeriğinin yetersiz olması, demirin emilimi ve taşınmasıyla ilgili çeşitli kronik hastalıklar, gebelik gibi özel durumlarda gereksinmenin artması, sık doğumlar ve düşükler yer alır. Baş dönmesi, yorgunluk, iştahsızlık, sindirim sistemi bozuklukları, tırnakların incelmesi, sık nefes alıp verme belirtiler arasındadır.

Demir eksikliği anemisi; çalışma kapasitesinin azalmasına, algı ve konsantrasyon bozukluklarına, hastalıklara karşı direncin azalmasına, gebelerde erken doğum veya düşüklere neden olabilir. Bebekteyse; çocuğun zayıf olmasına ve özürlü çocukların doğmasına yol açabilir. Hatta, ağır anemi tablolarının anne ve yenidoğan ölümlerine -çok düşük istatistik de olsa- sebep olması da olasıdır. Demir eksikliği anemisinden korunarak tüm bu olumsuzluklardan etkilenmemek için;

  • Yeterli ve dengeli beslenmeye,
  • Demirden zengin beslenmeye,
  • Her öğünde C vitamininden zengin sebze, meyve ve taze sıkılmış meyve suları tüketmeye,
  • Kırmızı et, yumurta, pekmez, kuru meyveler, nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi demirden zengin besinlerin bol salata veya taze sıkılmış meyve sularıyla tüketilerek besin değerlerinin arttırılmasına,
  • Demir emilimini engellediğinden yemek sırasında ve yemekten hemen sonra çay veya kahve içmemeye, istendiği taktirde yemekten 2 saat sonra az miktarda ve limonlu olarak içilmesine dikkat edilmelidir.

Kendinizde halsizlik, kronik yorgunluk, veya çocuğunuzda okul performansında azalma, algı ve konsantrasyon bozukluğu hissediyorsanız en kısa zamanda bir dahiliye uzmanına giderek demir ve ferritin değerlerinizi kontrol ettirmeniz ve gereken durumlarda mineral/vitamin takviyesine başlamanız önerilir.

Anemi